potatospeed
potatospeed potatospeed
  • 12-12-2020
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, 3 pints of ice cream cost $5.70. How much would 20 pints of ice cream cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-12-2020

Answer:

114

Step-by-step explanation:

5.70  TIMES 20 = 114.

Answer Link
katiemanson2229 katiemanson2229
  • 12-12-2020
$38



5.70/3 = $1.9 per pint

1.9 x 20= $38

Answer Link

Otras preguntas

Why is the climate near the equator warmer than the climate of most other places
what is the difference between mean and median in kid frendly words
A sentence using the word geocentric
The fifth term of (a - 3b)5
Find the product of 1.05 and 0.7.
Given the data, which nation has the highest population density? Nation Population Land area Australia 21 million 7.7 million sq km Fiji 890,057 18,274
a small airplane used 5 2/3 gallons of fuel to fly a 2 hour trip how many gallons were used each hour
a giraffe can run up to 46.93 feet per second. how far could a giraffe run in 1.8 seconds? Pears cost $0.92 per pound and apples cost $1.10 per pound. Mr.Bonill
On average, a herd of elephants travels 10 miles in 12 hours. Kamilia wants to know how many miles they travel in 1 hour. Esau wants to know how long it takes
Martin finds a shirt for $20 the sign says it is 10% off the original price. Martin must also pay 8.5% sales tax. What is the cost of the shirt before and