lizewart12
lizewart12 lizewart12
  • 10-03-2021
  • Mathematics
contestada

An apple costs 12p
I
An orange costs 20p
Write down an expression for the
cost in pence of buying x apples
and y oranges

Respuesta :

andromache andromache
  • 15-03-2021

Answer:

the cost of an apple is 12p i.e. 12x

And, the cost of an orange is 20p i.e. 20y

Step-by-step explanation:

Let us assume the apple be x

And, the orange be y

Now the cost of an apple is 12p i.e. 12x

And, the cost of an orange is 20p i.e. 20y

So the above represents an expression

Answer Link

Otras preguntas

Starting at home, Ishaan traveled uphill to the gift store for 18 minutes at just 10 mph. He then traveled back home along the same path downhill at a speed of
Why did irish and german immigration to the united states increase in the 1840s?
Explain how to find the greatest number of identical arrangements that can be made with 54 roses and 42 tulips with no flowers left over.
The purpose of a good web page design is to make it_and_ .
5th grade colonies test and when were they founded
A psychological treatment that involves talking with patients to help them solve their problem is called?
How did wartime needs lead to limitations on individual freedom in the North? Do you think such actions were justified?
there are 350 boys and 450 girls in the sixth to eighth grade In East Side Elementary School. what is the ratio of the numbers of boys to the number of girls I'
Does 14x+ 1-12x=2x+1 have many solutions, one solution, or no solution
what are the kinds of triangles