travinbrissett
travinbrissett travinbrissett
  • 11-03-2022
  • Mathematics
contestada

Kevin bought a package of 24 colored pencils for his art class. The package cost $23.28. how much did he pay for each pencil?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 11-03-2022

Divide total price by number of pencils:


23.28 / 24 = $0.97 per pencil

Answer Link

Otras preguntas

what is? 3.44 rounded to 1 decimal place12.09 1 decimal place18.39 1 decimal place44.347 1 decimal place82.383 1 decimal place49.2532 1 decimal place
what transfer nutrients into the blood stream and body.
An advertisement for a new model of luxury sedan would target ________??1.new drivers2.families 3 businesses 4.professional  adults
What is :(49^x)(7^x^2)=2401^2
What is :(49^x)(7^x^2)=2401^2
An air mass entering Alaska from the northern Pacific Ocean would most likely be labeled on a weather map as(1) cP                   (3) mP(2) cT
Multiply.1. [tex](2x^3y^3)(5x^2y^8)[/tex]                           2. [tex]9b^3(8b^4)(-b)[/tex]3. 3y²(y²-2y+3)
Create a newspaper article about visiting the great exhibition, London.Could anyone please give me some points that I could include.Thank you
Scott has 1/3 of the computer games as Anish, and Anish has 1/2 as many games as Nick. Together they have 140 games. How many do they have each? Scott has......
put sequence into a sentence