rycar75
rycar75 rycar75
  • 10-12-2022
  • Mathematics
contestada

Abdel wants to spend $12 on beans and rice.

- beans, b, cost $5 per pound.
- rice, r, cost $2 per pound.

Abdel wants to spend 12 on beans and rice beans b cost 5 per pound rice r cost 2 per pound class=

Respuesta :

Otras preguntas

Julia had $80. She wants to purchase a nail paint set for $16 and earrings. She spends the rest of her money on earrings. each pair of earrings cost $8. write a
when did the united states begin looking for opportunities to expand?
The English words archaeology and archetype are derivatives of the Greek word arkhaios. Based on this information, what is the most likely meaning of the word a
which expression is equivalent to 5y+2y+6x+2y-x
How Rename fraction 2/5 so you can add it to 11/25. Find the sum.
Why it is that evaporation causes cooling,but boiling causes heating?
List four examples of extreme weather
In an experiment, a student mixed a substrate and an enzyme. Which statement BEST explains the reaction?
A serving of chickpeas contains 1750 mg of potassium how many grams of potassium is that
Pluto orbits the Sun at an average distance of 5.91 × 10^12 meters. Pluto’s diameter is 2.30 × 10^6 meters and its mass is 1.31 × 10^22 kilograms. Charon orbits