kylie478317 kylie478317
  • 12-01-2023
  • Mathematics
contestada

A 500 g packet of Healthy Flakes costs €3.20.
A 750 g packet of Healthy Flakes costs €4.50.
Which size packet is the better buy?
Show all your calculations and explain your answer clearly.

Respuesta :

Otras preguntas

When Makayla moved into a new house, she planted two trees in her backyard. At the time of planting, Tree A was 19 inches tall and Tree B was 35 inches tall. Ea
In what way did the Spanish Reconquista relate to the Spanish conquest of the Americas? 1. The conquest of the Americas was an extension of how the Spanish conq
how to take a pic with a cumputer
What are three ways that the united States uses trade as a foreign policy tool? Vour answer​
What is the slope and y intercept of the following equation? y = − 5 x + 10
what things should be considered while running a business?​
Jason is an excellent accountant who works full-time for his best friend's company. A larger accounting firm contacts Jason and offers to pay him twice what he
Solve 3x2 + 4x = 2. ??​
9 over n = 3over 4 solve for n​
When​ summarizing, it is important to focus on the ideas conveyed by