aqsachandsha aqsachandsha
  • 13-01-2023
  • Mathematics
contestada

The price of strawberries at Fine Foods is shown in the graph. At best Market, the price y for x pounds of strawberries is given by y=2.90x. Which store sells strawberries at a cheaper unit price?

Respuesta :

Otras preguntas

Solve the following inequality.
In 2011, the price of king crab was $17 per pound. In 2012, x million pounds of king crab were sold at $16 per pound. If the total money generated from sales ea
M is the midpoint of QR M = (-2,6) Q= (8,-10) R = ????
Anyone help ? Please thanku
Akash's cell phone bill was $79.99 per month for 3 months. His payments came out of his checking account each month. The following equation describes this sit
4x + 3y = 17 and 5x – 3y = 1 –5m + 6n = –8 and –5m + 8n = 6 2x – 7y = –9 and 6x + 7y = 57 5p – 4q = 3 and –5p – 4q = 13 6c + d = 12 and c – d = 2
5. In a really exciting part of the book, the student read 18 pages in one sitting. For how many minutes did she read?
why were the baiga,s not willing to work as labourers​
pls help me with this....​
SUPER EASY WILL GIVE BRAINLEIST IF DONE BY 5:30 PM. PLEASE ANSWER SERIOUSLY OR WILL REPORT USER. THANK YOU <3