rainelynfampulpbr0bd rainelynfampulpbr0bd
  • 12-07-2018
  • Advanced Placement (AP)
contestada

In a local supermarket,3/4 kilogram of the squid costs 156 peses.How much do 4 kilograms of squid cost?

Respuesta :

BiologiaMagister
BiologiaMagister BiologiaMagister
  • 12-07-2018

Use the rule of 3:


750g (3/4kg) = 156p

1000g = Xp


(1000 * 156) / 750

156,000 / 750

208.


Answer:


[tex] \boxed{\bf~208~peses~per~Kg.} [/tex]




Hope it helped,


Happy homework/ study/ exam!

Answer Link
Imamantonlaveymttqin
Imamantonlaveymttqin Imamantonlaveymttqin
  • 26-07-2018
thats the answer for the question
Ver imagen Imamantonlaveymttqin
Answer Link

Otras preguntas

In adventures of Huckleberry finn, what was E. W. Kemble hired to do? A. act as Mark Twain's agent B. edit the novel C. illustrate the novel
what is 80% of $200?
Suppose you earn $6 per hour at your part time job what will your new rate be after a 2.5% raise
A carpenter buys $54.38 worth of parts from supplier. If he pays for the parts with a $100 dollar bill, how much change will he receive?
Which event was a consequence of the French and Iroquois Wars? Select the best answer from the choices provided. The French left the Great Lakes region. The Eng
Which part of the U.S. Constitution is concerned with the rights of the individual?
Which economic system did British policies after the french and Indian war support? mercantilism free market command traditional
what is 80% of $200?
the line segment is reflected about the x axis to form e'f . which statement describes e'f
What was it about America that made some people in 1776 so opposed to the system of monarchy?