lisafrench636 lisafrench636
  • 11-09-2018
  • Mathematics
contestada

Olivia ordered 24 cupcakes and a layer cake costs 16$ and the total cost of the order was 52$ what was the price of each cupcake

Respuesta :

cerlyn16
cerlyn16 cerlyn16
  • 11-09-2018

Let x be the price of a cupcake. There are 24 cupcakes so it will be 24x. Solution: 24x+16=52 24x=52-16 24x=36 Divide both sides by 24 X=1.5. The price of each cupcake is 1.5$

Answer Link

Otras preguntas

the sum of a number and 35 is 100 create an equation
When is the universal theme of a story often revealed? a. at the resolution of the story, when the reader can see how the story ends b. in the middle of the s
For what political and economic reasons did the Italians turn to Mussolini?
What does the phrase "the withered leaves of industrial enterprise" compare failed businesses to? a. Necessary parts of American life that are dying b. Farmla
Which of the following statements is a MAD goal? a. I want to play professional football for my favorite team after I finish college. b. I want to reach a skee
Factor completely 5ab + 3ay + 5b + 3y. (5b + 3y)(a + 1) (5b − 3y)(a + 1) (5b + 3y)(a − 1) Prime
what is the word form of 843,208,732,833
When taking a phone message, it is most important to _____. a. write quicklyb. get key information c. make sure the caller knows who you are d. make sure th
During the Second Industrial Revolution, which building material became one of the most important in the world?
In what ways did the cultural development of vietnam resemble that of korea