phillgrunn1296 phillgrunn1296
  • 11-09-2018
  • Mathematics
contestada

You want to buy some rice. A 7-ounce package costs 2.59. A 12- ounce package costs $4.56. An 18-ounce package costs 6.30 which package is the Best Buy?

Respuesta :

emmapop567
emmapop567 emmapop567
  • 12-11-2020

From the above calculations, we can see that the cost of 1-ounce Type 3 rice is lowest. Therefore, 18-ounce package is Best Buy.

Answer Link

Otras preguntas

Keith is 5 years older than Trina. Two times the sum of their ages is 62. Write and solve an equation to find Keith’s age.
The total profit for a company in February was 15% higher than it was in January. The total profit for the two months was $122,980. Find the profit for January
On page 101, lines 250-254: what is Ironic about Anne's statement to Mr. Frank?
Jaylynn draws a hen on graph paper using the scale shown below. The hen has a height of 161616 units in the drawing. A hen on graph paper. A 16-unit long line i
helppppppp imma get a F
How did Private Desmond Scatliffe die?
PLEASE HELP! (I’ll give the brainliest thing) Write a sentence about school using assonance. Underline the section using assonance.
Is comparing an opinion?
The PC Works assembles custom computers from components supplied by various manufacturers. The company is very small and its assembly shop and retail sales stor
(Vetro Inc) Vetro Inc. is a glass manufacturer that produces glasses of every shape and type. Recently it signed a contract to supply round glasses to Switch, a