mariaruim0327 mariaruim0327
  • 12-09-2018
  • Mathematics
contestada

Stephen paid $4.20 for a bag of jelly beans. If jelly beans cost 0.75 per pound, how many pounds did he buy?

Respuesta :

shirleyx228 shirleyx228
  • 12-09-2018

(4.20)/(0.75) = 5.6 lbs

Answer Link
ROSIO8DA ROSIO8DA
  • 12-09-2018
you divide 4.20 by .75 and the answer is 5.60 or 5.6
Answer Link

Otras preguntas

Need this answer please help
helpppppppppppppppp pleaseeeeeeeeeeee
Explain three ways in which positive and dangerous leaders use their leadership to achieve different goals? How might the goals of a dangerous leader be harmful
Occurs when a person has difficulty meeting in a role expectations of a single status.A. role B. role strain C. status D. friends
Determine whether each characteristics describes romanticism or the Enlightenment. national identity based on language or culture the importance of reason and s
What is the x-intercept of the function f (x ) = 4 - 5x please help <333
What is an example of how computers have led to advances in medical technology? A) X-rays B) vaccinations C) gene mapping D) CAT scans
Please help me. I need your help
45% of 120 is what ?
write the following inequality in slope-intercept form. 6x+2y≤-46