Upinthecloud
Upinthecloud Upinthecloud
  • 12-09-2018
  • Mathematics
contestada

Chunky chocolate sells 2 pounds of chocolate for $3.00 How much will it cost to purchase 5 pounds of. chocolate?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-09-2018

You need to find the price per pound of chocolate

$3/2 = $1.50

Now you need to multiply the price per pound by 5 to get the total cost

$1.50 times 5 = $7.50

The cost is $7.50

Answer Link
tsj2144 tsj2144
  • 12-09-2018

2 pounds is 3$ 4 pounds would be 6$ then add $1.50 for the 5th pound and you get $7.50

Answer Link

Otras preguntas

20% of 145 Please show work!!!! I need an answer ASAP!!!!
I really need help with this
What is the sum of 260
This is urgent! I am willing to give lots of points for this! Please help! thanks.
Gisele worked as a carpenter for how many hours and worked as a blacksmith for how many hours last week? please help
The average hourly wage of workers at a fast food restaurant is $6.50/hr with a standard deviation of $0.45. Assume that the distribution is normally distribute
How do the purpose of a cover letter and rèsumè differ
The first organisms on Earth were most like today’s
Another 7th grade question
A transverse wave is traveling through a canal. If the distance between two successive crests is 2.37 m and four crests of the wave pass a buoy along the direct