cmenternolte cmenternolte
  • 11-10-2018
  • Mathematics
contestada

A 96-ounce container of orange juice costs$4.80. At what price should a 128-ounce container be sold in order for the unit rate for both containers to be the same

Respuesta :

kykimcoy071
kykimcoy071 kykimcoy071
  • 11-10-2018

$7.48

________

You're welcome

Answer Link

Otras preguntas

what is strain/sprain what is heat exhaustion
(a + 2b + 3c) − (4a + 6b − 5c) is equivalent to: A. −4a − 8b − 2c B. −4a − 4b + 8c C. −3a + 8b − 2c D. −3a − 4b − 2c E. −3a − 4b + 8c
when the equation ZnS+O ZnO+SO isbalanced the coefficientof O is 1, 5, 3,or2
If x and y are real numbers such that x > 1 and y < −1, then which of the following inequalities must be true? A. x/y> 1 B. |s|^2 > |y| C. x/3− 5 &g
How do you solve the following equation:  a/9.05=8.2
Ms. Hernandez began her math class by saying: I'm thinking of 5 numbers such that their mean is equal to their median. If 4 of the numbers are 14, 8, 16, and 14
what does 'sleeping with the enemy' mean?
Find the slope: 4x - 5y = 20 A: 5/4 B: 4/5 C: -4/5 D: -5/4
If x = -5, then |x - 7| = A: -12 B: 2 C: 12 D: -2
How many 4-digit numbers are there whose digit product is 60?