midtermssavior
midtermssavior midtermssavior
  • 11-10-2018
  • Mathematics
contestada

at the market, 2.4 pounds of peas cost 1.68 dollars. How much does one pound of peas cost?

Respuesta :

isnyder10 isnyder10
  • 12-10-2018
.7

because you need to get the original unit price which is 0.7 then multiply that by 1 and get your answer
Answer Link

Otras preguntas

What was the longest ruling Chinese dynasty?
How do you do percent fractions of a number
What does it mean to be as blue as the deepest ocean? a. very soft (The cover of my new book is as soft as velvet) b. completely blue (Her piercing eyes were as
What are the three oceans that border Antarctica?
the percent of Change of 10ft to 8ft
why doesnt your dna look like the double helix model that Watson & Crick discovered?
Why is Africa called the "plateau continent"?
Cuneiform was not a complicated writing system, and many Sumerians could write. A. True B. False
What was the conclusion of World War II?
a small female gorilla weighs 68 kilograms.how much does she weigh in grams