eerikalemus18 eerikalemus18
  • 12-10-2018
  • Mathematics
contestada

jill bought 8cups of ice cream. the cost of the ice cream was 5 cups for $4.00 what is the unit price?(the price for 1cup of ice cream)

Respuesta :

ronnica14
ronnica14 ronnica14
  • 15-10-2018

[tex]5 \div 4 = 1.25[/tex]
so the price for one cup of ice cream is 1.25
Answer Link

Otras preguntas

Choose the correct vocabulary word for the definition given below. _________ means to come face to face with someone. Inoffensive Confronted Transient Judiciou
Quiet inspiration is ____________, and quiet expiration is ______________.
What are some (5 games) famous physical games that were played in 1942?
im confused? on 11 plz help me I don't get it.
5 sin(x) + 3 cos(x) = 0
How did improvement in transportation affect the number of states admitted to the union??
Kaylie is describing the physical properties of an orange and a lemon.which two physical properties can she determine without using any measurement instruments
Discuss reason why some victims do not report abuse
Enter the ZEROS of the function below. Select 2 answers: Let f(x) = x2 − 13x + 30 answers:-103-310
How do you find the least common multiple of 2 numbers? Preferably using the ladder method