franirez512fr51 franirez512fr51
  • 11-09-2014
  • Mathematics
contestada

Grapes coast $1.99 per pound
Write an expression for the cost of g pounds of grapes ?

Respuesta :

Dracstar Dracstar
  • 11-09-2014
$1.99 :1 Pound
(I used a ratio)
Answer Link
csantiago122597
csantiago122597 csantiago122597
  • 11-09-2014
multiply 1.99 by g which is the number of pounds and it should look like 1.99g keyword: per
Answer Link

Otras preguntas

in your job as a mechanic, you spent from 7:45 A.M. to 8:05 A.M. changing the oil in two vehicles. At this rate, how many vehicles can be completed in a 6 hour
Instruction on the story of the cask of amontillado
How many grams of aluminum chloride form when 0.25 mol Cl2 react
A boy can swim in still water at 1 m/s. He swims across a river flowing at 0.6 m/s which is 336 m wide. If he travels in shortest possible time, then what time
combine the sentences (1) The dwarf planet Pluto is very small. (2) It is now a TNO, has its orbit in the Jupiter belt.
Find the Root of equation xeˣ= 1 by Iterationmethod correct to four decimal places.
Which phrase best completes the diagram of the civil trial process? Opening statements > ? > Closing statements delivered > Verdict read A. Deposition
Eight to the third power times eight to the sixth power
3m+7 over m +4 is less than 2 over 2-m. than solve for m​
read the poem Hanoi and then write a rough draft comparing the feelings of the protagonist in The Sniper and the narrator in the poem. Prepare an outline of th