Alexakeke Alexakeke
  • 10-12-2018
  • Mathematics
contestada

Kevin filled up his 14-gallon gas tank for $29.26. What was the price per gallon?

Respuesta :

donthave47donthave donthave47donthave
  • 10-12-2018

Answer:


Step-by-step explanation: You just divide 29.26 dollars by 14 and get the unit rate of ..

2.09

Answer Link

Otras preguntas

The figure above depicts an agar cube with a side length of 12mm. In an experiment, students submerged the cube in orange dye for 12 hours. The orange dye perme
What imperialism means
Algebra 2 questions
As of December 31, 2020 $ 13,000. As of December 31, 2021 $ 25,000The enacted tax rate was 25% for 2020 and thereafter.What should be the balance in Kent's defe
What is the slope of the line in the graph?Please hurry!!
the largest amoun of ADN is contained in a.anueleus b.a protein molecule c.a chromosomes d.an enzyme molecule​
Which part of the ocean floor is the shallowest and closest to land ?
Based on the context of each quote from Charlotte Perkins Gilman’s “the yellow wallpaper,” choose the word that most closely matches the denotation of the bolde
If it takes 10 years for money to double in an account that is compounded continuously, how many years will it take money to triple in that same account?
At the sewing store ashly bought a bag of mixed buttons she got 25 buttons in all 5 of the buttons were large what percentage of the buttons were large write yo