kimmykbaby kimmykbaby
  • 11-12-2018
  • Mathematics
contestada

you can buy 8 apples for $4 how many can you buy for $10

Respuesta :

burkes01
burkes01 burkes01
  • 12-12-2018

Answer: 20 apples, because if you say 8 apples=$4, then that means 2 apples =$1, so $10=20 apples


Step-by-step explanation:


Answer Link

Otras preguntas

In most countries, companies have an incentive to use ______ because ______ payments are tax deductible. Multiple choice question.
Select ALL the correct answers. Which three foreign policy decisions did Donald Trump make that modified foreign policy positions of Bill Clinton and Barack Oba
I need help figuring out which word to use. Please look at the attachment.
-Use the word "originate" in a complete sentence:
answer the question below
Tori is throwing a pool party to kick off the summer. Her pool is empty, so she starts filling it with water from a garden hose. There is a proportional relatio
Luz went to a movie for her birthday, She left the house with $20.00 to spend. She spent $10.25 on movie tickets. Which expression could be used to find the amo
Offering 55 points to anybody that can solve this! Pls, it's due in like 30 mins!!
Pleaseeeee helpppp meee :)))
Why did the American select Hiroshima as the city on which to drop the first atomic bomb? Hiroshima had been the birth place of the emperor of Japan and the bom