littlemisshelper
littlemisshelper littlemisshelper
  • 14-01-2019
  • Mathematics
contestada

If 100 units of a product cost $5,000 and 200 units cost $8,000, what is the incremental cost per unit of the second 100 units?

Respuesta :

mathecoach
mathecoach mathecoach
  • 14-01-2019

Answer:

(8000 - 5000) / (200 - 100) = $30

Answer Link

Otras preguntas

16. A British television program shows homesthat are for sale. One home is listed ascosting 500,000 pounds, or $850,000. Theratio of pounds to dollars used in t
F(x)= sqrt x-5 Find f-1
eyyy some one help meee!!
How can Biology be described?
many organisms live in and on the human body. State which type of symbiotic relationship exist between human host and the following types of micro organisms a.
What are the living components of the environment that interact within an ecosystem
the wheel on g.o unicycle has a circumfrence of 0.9 yards . how far will he travel if the wheel on his unicycle completes 1,000 rotations
Which of the following are remote interior angles of41? Check all that apply.6 4D. 21
You have two boxes of colored pens. The first box contains a red pen, a blue pen, and green pen. The second box contains a yellow pen, a red pen, and a black pe
Where do the light-independent reactions of photosynthesis occur? A. Stroma B. Thylakoids C. Cell cytoplasm D. Intermembrane space