littlemisshelper
littlemisshelper littlemisshelper
  • 14-01-2019
  • Mathematics
contestada

If 100 units of a product cost $5,000 and 200 units cost $8,000, what is the incremental cost per unit of the second 100 units?

_______ million

Respuesta :

SugarMagnolias SugarMagnolias
  • 14-01-2019
I don’t know why the word “million” is there, but the incremental cost per unit of the secon hundred units is $30 per unit.
Answer Link

Otras preguntas

Which natural resources led to terrible suffering for the people of the Congo free state who were forced to extract it for their Belgian masters?
Describe how you would find an object that is about 8 inches long
Linolenic acid has cis double bonds with the formula ch3ch2ch=chch2ch=chch2ch=ch(ch2)7cooh. write out the abbreviated systematic numbering for this fatty acid.
how would you solve it and show your steps please
How many solutions does 2x+3-k=k+2 have?
In the geometric pattern below, n represents the number of blocks in the bottom row of each figure. Write a function that models the total number of blocks in t
Does the government have access to stargates
The angel of the Lord directed_______ to leave the Samaritan revival and go the road leading from Jerusalem to Gaza.
Does it matter whether buyers or sellers are legally responsible for paying a​ tax? a. ​yes, the tax is more efficient if consumers pay the tax. b. ​no, the mar
the weigh of an unloaded mazda Cx-5 is appromimately 3300 pounds. what is the weight in units of newtons.