riveneal riveneal
  • 11-02-2019
  • Mathematics
contestada

Jacob price 4 muffins for $5 what is the cost of 7 muffins​

Respuesta :

Flawlessglameriss
Flawlessglameriss Flawlessglameriss
  • 11-02-2019

Answer:

$40 is thy answer

Step-by-step explanation:

Answer Link
cromewhispere
cromewhispere cromewhispere
  • 11-02-2019

Answer:

so the price would be $5.60

Step-by-step explanation:

the ratio is 1:.8

so all you have to do is multiply 7 by .8 and you get

5.6

hope this helps please make brainliest

Answer Link

Otras preguntas

Which best shows the type of power of congress
A gas tank is 1/4 full. When Raol puts 4 gallons into the tank, it is 5/8 full. How many gallons does a full tank hold?
How do you write seven hundred twelve thousandths in standard and expanded form
what physiological process explains the principle of segregation? a. mitosis b. meiosis c. dominant traits d. protein synthesis
what percent of 49.2 is 25.83
What is 1,896,345 rounded
name a health behavior that could increase someones susceptibility to an illness is this behavior easy to change why/why not
which it is the message that leaves the book The Chronicles of Narnia The Magician's Nephew
What is the difference between the independent variable and the control?
10. When a device is used in a circuit in which the voltage is 81 V, the current flowing through the device is 3 A. What is the resistance of the device? A. 40.