Claycsampson6483 Claycsampson6483
  • 13-02-2019
  • Mathematics
contestada

Jake purchased a box of 1000 candy guitar lollipops to sell in the bakery for 20.00. How much did he pay for each lollipop

Respuesta :

MrSmoot MrSmoot
  • 13-02-2019

Answer:

2 cents

Step-by-step explanation:

He paid $20 for 1000, so if you divide $20 by 1000, you get how many he paid for each lollipop.

$20/1000    =   $0.02  per lollipop

Answer Link

Otras preguntas

Help please (I have to write something else to send this question)​
If my grade is a 84% and I get a 0 on a project that is 10%, what % would my grade be?
The venue is preparing for a fashion show in the auditorium. Blue carpet divides the large floor into two sections. The length of the floor is 200 feet. The wid
Does one have a square root????
0.9 is the result of finding the product of 2 and 34 minus a number.
What is world history?
ANGLE A and B are supplementary. If m Ð A = (3x + 10)° and m ÐB = (11x – 12)°, what is X value, Measure Angle Ð B and Angle ÐA
4. How do the nucleotides connect together to make a double stranded molecule of DNA? (2 connections)
what misunderstanding was there between European merchants and the Chinese government?
iready answer key to lesson 11