JLapworth3974 JLapworth3974
  • 13-02-2019
  • Mathematics
contestada

Red grapes cost $2.49 per pound. Write an equation that shows the relationship between the cost c in dollars and the number of pounds of grapes p

Respuesta :

abmcg42
abmcg42 abmcg42
  • 13-02-2019

Answer:

C=2.49p

Step-by-step explanation:

Because you are charged $2.49 for every pound, to find the total cost, you need to multiply the base cost by how many pounds you are buying. Hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

what does it mean when a murder is justified?
A regulation basketball has a diameter of 9.4 inches. What is the volume of the ball? A) 19.69 in3 B) 92.53 in3 C) 434.89 in3 D) 3479.14 in3 2) Given tha
Which values are within the piecewise defined function? pls help 15 points
if you had a scene with a car chase, which musical element could you change that would be most helpful in communicating excitement? a. Harmony b. Orchestration
HELP ME PLEASEE!!!!!
What do you think Alice means by saying Rufus "may as well have cut my Isaac’s ears off with his own hand"
I need answers ASAP
What is 8 times 8 divided by two
What does consist mean
Find the solution(s) to 2x2 + 5x - 3 = 0. Check all that apply.