sweetjosie
sweetjosie sweetjosie
  • 10-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cheese cost $4.95 per pound. Ham cost 5/3 as much per pound as cheese. How much does the ham cost?

Respuesta :

addstuff
addstuff addstuff
  • 16-03-2019

Answer:

$8.25

Step-by-step explanation:

4 19/20*5/3

8 1/4=8.25

Answer Link

Otras preguntas

What is the difference between an enzyme and a catalyst?
what a cell is more or less complex than a tissue
Use the diagram to solve. What is 135% of 280? Percent Total 100% 5% 5% 5% 5% 5% 5% 5% 135%
Can you solve this ? Thanks
How has Gullah enriched South Carolina’s culture? A It introduced new forms of dance to the state. B It introduced a type of food that all South Carolinians ea
gabrielle earned a weekly salary of $235 plus 8% commission on sales over $500. What was her weekly pay if she had $6250 in sales?
The hypotenuse is the side across from the right angle, and it's also the longest side of the triangle.
Which is not a question you should ask when evaluating a source for credibility? A. Does the author show any bias? B. What do the images look like? C.What
Which of the following provides the correct singular and plural noun? A. Woman → womans B. Sheep → sheeps C. Child → children D. Moose → meese
Which word signals a nonrestrictive clause in a complex sentence? A that B which C while D yet