bellyboo6205 bellyboo6205
  • 12-03-2019
  • Mathematics
contestada

At a store, Susan selected a pumpkin that weighed 35.2 ounces. • Pumpkins cost $1.80 per pound. • There are 16 ounces in 1 pound.

Respuesta :

crystalclear99 crystalclear99
  • 12-03-2019

The pumpkin cost $3.96

Answer Link

Otras preguntas

solve sin (x)(sin(x)-1) =0
The amygdala is more highly aroused by fear than by any other emotion. true false plz help
please help!!! I really need this, I have all F's​
A high voltage transmission line with a resistance of 0.51 Ω/km carries a current of 1099 A. The line is at a potential of 1300 kV at the power station and carr
In the genetic disorder called _____, there is an extra chromosome in the twenty-first pair.
The three-movement symphony of sorrowful songs features a different text for each movement. its second movement (below) concerns the plight of a young polish pr
Kathleen bought candy at the movie theater for her friends. She bought 4 1/2 pounds of candy for 3 friends to share. How many pounds of candy will each of her f
What were the benefits of industrialization of Japan?
Which of the following is enforced by the Equal Employment Opportunity Commission? A) Rehabilitation Act of 1973 B) Americans with Disabilities Act of 1990 C) F
How many grams of NaNO3 would have to be added to 100. grams of water at 45°C to make a saturated solution of this salt? 1. 100. 2. 110. 3. 120. 4. 130.