ghje6031 ghje6031
  • 11-04-2019
  • Mathematics
contestada

F pencils cost $20 for a pack of 100, how much would 240 pencils cost at the same unit price?

Respuesta :

dancedivvap3cdt6
dancedivvap3cdt6 dancedivvap3cdt6
  • 12-04-2019

Answer: $48

Step-by-step explanation: change the problem into a fraction. $20= 100 pencils. 100/20 when simplied the unit rate is 5pencils per $1. 240 divided by 5 is 48. Which means 240pencils would cost $48 at this rate.

Answer Link

Otras preguntas

A client has a cast applied to the left leg after sustaining a femur fracture during a skiing accident. which interventions would the nurse provide to avoid com
Eleven republics of the former soviet union are members of the
Removable media and mobile computing devices have many common features, and the same rules and protections apply to both.
6)A cell phone company orders 500 new phones from a manufacturer. If the probability of a phone being defective is 2.9%, predict how many of the phones are like
Sincerity is best displayed when specific qualities that warrant praise are pointed out.
What is your interpretation of Rilke's muse?
What statement most accurately describes one way that sarcasm is used in literature
A dance studio has 40 nine-year-old children sign-up for ballet class. The studio owner decides to divide the children into two nine-year-old ballet classes: Cl
r + 1 2/3 = -8/15 Solve for r
Ow many valence electrons do atoms in group 1, group 2, group 15, group 16, group 17 have?