kelly2397 kelly2397
  • 11-04-2019
  • Mathematics
contestada

Pier bought eight lemons for six dollars. What was the cost for one lemon?

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 11-04-2019

Answer:

Each lemon costs $0.75

Step-by-step explanation:

Divide the total cost by the number of lemons.

$6/(8 lemons) = $0.75 per lemon

Answer Link

Otras preguntas

What ph and temperature does a lactase enzyme supplement encounter?
Let f(x) = 3x+2 and g(x) = 7x+6. find f×x
what led to the decline of the ottoman empire? What weakened it?
Craig is training for a race. He bikes every 2 days and swims every 3 days. If he biked and swam today, how many days will pass before he bikes and swims on the
Explain the level of sophistication of Chinese culture under the first Qin Emperor.
In what section of the US constitution is the term citizen clearly defined? A. Preamble B. 14th amendment C. Bill of rights D. 13th amendment
Which one of the following is not a major contributing factor to food-borne illnesses? time/temperature abuse the high cost of fresh produce poor personal hygie
If you want to create text within Paint where there is no background color displayed, then you would select the _____ option. Opaque Transparent Clear Whiteout
You are performing cpr on an infant when a second rescuer appears. what is the next step in management
what are two ways the ocean can affect the coastline