pizza538 pizza538
  • 12-07-2019
  • Mathematics
contestada

The price of pebbles are 4.50/kg.
A) How many kilograms of pebbles can be bought with $10?

Respuesta :

boyisbob
boyisbob boyisbob
  • 12-07-2019

Answer:

2.222222222222222222222222222222222222222222222222222222kg

or 2.2kg rounded :)

Step-by-step explanation:

10/4.50 = 2.2222222222222222222222222222222222222222222222222

so if you multiply both sides by 2.22222 you get (4.50 *2.222222 = 10)(kg*2.222222 = 2.222222222kg)

Answer Link

Otras preguntas

What type of bonding would be expected between Copper and Sulfur
which of these is an irrational number?
Ein Autobahnteilstück von 12,3km Länge wird neu eröffnet. Die Breite beträgt 36 m. Wie groß ist die Fläche des Teilstücks?​
Write an irrational number between 13/10 and 14/10
A encourages audience participation through imitation of a lead singer.
L’impressionnisme n’a pas tout de suite été bien reçu par les critique d’art true or false
A box has 7 apples and I take one. How much do I have left altogether?
Describe what happens in all 3 trimesters of human pregnancy​
A line passes through the points (4,19) and (9,24). Write a linear function in the form y =Mx+b for this line
A wine store conducted a study. It showed that a customer does not tend to buy more or fewer bottles when more samples are offered. What can we conclude?