saraburlesonn
saraburlesonn saraburlesonn
  • 12-05-2016
  • Mathematics
contestada

Soup cost $10 for 3 cans. Josh spent $40 on soup. How many cans did he buy?

Respuesta :

annisabelle225 annisabelle225
  • 12-05-2016
he bought 12 cans:) because if 3 cans are 10$ and he spent 40$ just multiply 4 (the 40 dollars)times 3 (the amount of cans you get per 10 dollars).Hope this helped!
Answer Link

Otras preguntas

Plot the line for the equation on the graph. y−2=−2(x+4)
1. The slope of the line below is 2. Write the equation of the line in point-slope form using the coordinates of the labeled point.
If Tina rode her bike at a constant rate for the first three hours, what was Tina's average calories burned, in calories per hour, between hour 0 and hour 3?
Naming inconic compounds and lots of iconic naming
Which of the following is NOT a property of gases? Your answer: A.They are easy to compress. B.They expand to fill their containers. C.They have a definite sha
What are some aggressive behaviors?
What causes a volcanic eruption?
Find the coordinates of the reflection: B (7,-1) is reflected over the x-axis B’=?
In one year, a dog's weight increased from 64 to 80 pounds. By what percentege did the dog's weight increase?
Solve for n: 0.22n = 6.6. ​