Brainiac03 Brainiac03
  • 12-09-2019
  • Mathematics
contestada

I can't figure out how to tell which one costs more per pounds

I cant figure out how to tell which one costs more per pounds class=

Respuesta :

kmadeline037
kmadeline037 kmadeline037
  • 12-09-2019

Answer:

the 25 lb bag costs more

Step-by-step explanation:

6.96 divided by 12 = 0.58

15.75 dived by 25 = 0.68

Answer Link
keff2205 keff2205
  • 12-09-2019

Answer: 25 pound costs more than the other one

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

ASAP Please thank you! Name a cycle in the graph below. Question 1 options: HABC BDFE HDGH FEDC
Heart attack is an infectious disease? why?
What three things does Hidalgo do after winning the first two battles
What effect will the destruction of myelin have on signaling capability of a neuron? Why does this occur?
please help w/ this question image attached
Chinese history question help please
Which word best describes the structure of the cell membrane
#2Unfortunately I don’t have _____ brothers, but I have a two twin sisters. got any some very
What change, if any should be made to sentence 14? (14) She has been the president of the future teachers of america organization (FTAO) for the past two years
science help answer all