dhahabmuthana6647 dhahabmuthana6647
  • 11-11-2019
  • Mathematics
contestada

your local grocery store is selling 2dozen eggs for $4.80. what is the rate,in dollars per egg, the grocery store is selling eggs ?

Respuesta :

clarkwuzhere
clarkwuzhere clarkwuzhere
  • 11-11-2019
They are each .20 cents because you always divide the cost over the amount so 4.80 divided by 24 and it’s .20 cents! Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Un verbo que es irregular en tiempo pretérito es: viajar querer comer
HEEEEEEEEEEEEEEEEELP
Why is response to intervention considered an alternative to special education?
Feedback from others can reduce the size of the unknown pane and increase the size of the ____ pane. blind hidden unknown open
Help with #1 please show work!
This economies of the early civilizations of mohenjo-Dari and Harappa were based primarily on
A charge of 50 µC is pushed by a force of 25 µN a distance of 15 m in an electric field. What is the electric potential difference? Recall that Fe = qE.
Which of the following statements about change in ecosystems is true? a.Ecosystems experience change through human activity only. b.Ecosystems experience change
By the lights of virtue ethics, if you rescue someone from disaster solely out of a sense of duty, then your action is:
The graph of the logarithmic function f(x) = loga(x) passes through the points and . The graph lies the y-axis.