Nedcar Nedcar
  • 11-12-2019
  • Mathematics
contestada

Jeff paid $38 for 9 1/2 yards of lumber what was the price for one a yard

Respuesta :

wonderfulSophiaGrace wonderfulSophiaGrace
  • 11-12-2019
$4 per yard
38 divided by 9.5
Answer Link
chipp05
chipp05 chipp05
  • 11-12-2019

Answer:

$4 for 1 yard of lumber

Step-by-step explanation:

To answer this question, all you have to do is divide:

$38 / 9.5 yards = 4

So, it is $4 for 1 yard of lumber

hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

Find the scale factor
Review the radio advertisement. What is the purpose of the Peace Corps radio ad?​
PLEASE ANSWER ASAP FOR BRAINESLT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
The Saturday Evening Post was a niche magazine. True False
An arthropod is shown.Which labels best complete the diagram? X: Antenna Y: Appendage Z: Hind section X: Midsection Y: Antenna Z: Appendage X: Hind section Y: A
Pls awnser soon I’m confused with how to plot them
Read the poem. A Poison Tree by William Blake I was angry with my friend: I told my wrath, my wrath did end. I was angry with my foe: I told it not, my wrath di
I need help with number 1
A sign next to a roller coaster at an amusement park says, “You must be at least 60 inches tall to ride.” Noah is happy to know that he is tall enough to ride.
What is the best way for an accountant to begin networking? A. By going to local accounting firms and making inquiries B. By contacting professional accounting