emmanuel1123583 emmanuel1123583
  • 12-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which costs more per notebook, a 4-pack of notebooks for $3.98 or a 5-pack of notebooks for $4.99? Explain

Respuesta :

eufrocinecoffe
eufrocinecoffe eufrocinecoffe
  • 12-12-2019

Answer:

5-pack

Step-by-step explanation:

Since the 4-pack costs $0.995 per notebook and the

5-pack costs $0.998 per notebook, the 5-pack costs

more per notebook.

Answer Link

Otras preguntas

Why is death by predators more natural or "right" then death by starvation?
Whatnare some important facts about rebecca cole ? Preferably in bullet form .
the length of a rectangle is 3 meters less than twice the width if the area is 104 square meters find the length
what is the multiplicative inverse of -0.4
is the square root of 130 a rational or irrational number
Suppose a force of 100 newtons is used to push an object a distance of 5 meters in 15 seconds. Find the work done and the power for this situation.
How do you subtract 9 2/6 - 6 5/6 =
4 hundreths equals how many thousandths?
On a map, 1/3 inch equals 15 miles. The distance between two towns on a map is 3 2/3 inches. How many miles are actually between the two towns? a. 11 b. 16 c.
Why was the United States reluctant to annex Texas?