kimberlywood2 kimberlywood2
  • 13-01-2020
  • Mathematics
contestada

rami buys 3 pounds of oranges. if the total cost is represented by c; what is the cost per pound? Define the variable

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 13-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

c = 3x.......c represents total cost and x represents cost per lb

the cost per lb can be found this way : (c / 3) = x

Answer Link

Otras preguntas

You take a what if you use an unsecured Web site for financial transactions
Describe how to approximate the value of an irrational number
Which of the following was an effect of the Marshall Plan that led to a more unified Western Europe? a. European industries struggled. b. Trade expanded betwe
Homo erectus is believed to be the first species found outside _____. Asia Europe Africa America
what is 8(n-4)-4n =8-n equal to
What is 39,477 rounded to the nearest 1,000?
what is the highest mountain in the world?
what is 15 mins to 2hrs in simplest form
how do coral reefs have an affect on people?
A dolphin starts at the surface of the water. It dives down at a rate of 3 feet per second. If the water level is zero, what real number describes the dolphins