yanisabelsanchez2023
yanisabelsanchez2023 yanisabelsanchez2023
  • 14-01-2020
  • Mathematics
contestada

Monique paid $5.50 for bags of popcorn and cups of juice. Popcorn costs $0.50 per bag; juice costs $0.75 a cup, and she bought exactly 9 items. How many of each did she buy ?

Respuesta :

rema54 rema54
  • 14-01-2020
4 juice boxes and 5 popcorn
Answer Link

Otras preguntas

Del total de alumnos de una escuela de Medellín, la mitad nació en Medellín, un tercio en otros pueblos de Antioquia y los restantes en otros países. Si son 83
Please help ill give brainly <33 (no links or ill report u ) in the Washington quote below what is the warning the nation about? "in contemplating the causes
En una jornada cultural los grupos de 3.° de ESO van a grabar un cortometraje y un clip musical. Al principio se inscribió para el corto el triple de alumnos qu
Which ordered pair is a solution of 9(x – 2)2 – 4(y + 5)2 ≥ 36?
Find the area and perimeter of the shaded regions below. Give your answer as a completely simplified exact value in terms of pi (no approximations). The figures
Why was A.P. Carter referred to as a “song-catcher”?
It takes Paul 9 hours longer than Li Ming to paint a house. Working together they can do the job in 20 hours. How long would it take Li Ming, working alone, to
The value of a house is 400,000 in 2015 and it doubles every decade. 1.If v is the value of the house,in dollars write an equation for v in terms of d, the numb
x^(2)y^(2)-3x^(2)+2y^(2)-6
HELP PLEASEEEEE I'll give you a crown