federicojimenez0529 federicojimenez0529
  • 10-02-2020
  • Mathematics
contestada

each drink cost $2 and each pizza slice $4 they purchased 9 items and spent a total of $28

Respuesta :

beauprerobert600 beauprerobert600
  • 10-02-2020

Answer:

5 pizza slices and 4 drinks

Step-by-step explanation:

If each pizza slice costs $4 then 4*5 is $20 and then if each drink costs $2 then 4*2 is $8 which adds up to $28

Answer Link

Otras preguntas

PLEEEAASSEHELPP!!! Which European country imprisoned Jomo Kenyatta for the role in the Kenyan nationalist movement? A.France B.Germany C.Great Britain D.Portuga
Rational number between 1/8 and 1/4
How did the growth of the rail networks impact the meatpacking industry?
In "By the Waters of Babylon," what are the priests forbidden to do? Talk to the Forest People Go East Fish in the river Enter the Dead Places
What times what equals 84
if you visit the senate chamber during an average day you'll most likely be presided over by?
Quartz gold and calcite are examples of
What were the eastern, western and northern boundaries of the Egyptian settlement?
In chemistry class Andrew has earned scores of 64,69,73 on three test. He must maintain an average of 70 to pass the course. What score must Andrew earn on the
What dose ares mean when he says Percy "doesn't have what it takes"? Is this a fair criticism