champbristol1
champbristol1 champbristol1
  • 10-02-2020
  • Mathematics
contestada

3. A grocery story sells a bag of 8 potatoes for $4.00. What is the
unit cost of each potato in the bag?
a. $32.00
b. $5.00
C. $0.50
d. $0.05

Respuesta :

isabellab5493
isabellab5493 isabellab5493
  • 10-02-2020

Answer:

c cos 0.50X8=$4.00

Answer Link

Otras preguntas

what is the product of 713 and 82
What two terms are used to describe the temperature at which solids and liquids of the same substance exist at the same time?
The Articles of Confederation were criticized for being weak, particularly because Congress was denied the power to collect taxes, regulate interstate commerce,
Which presidential candidate in 1948 lost the votes of many southern Democrats for his support of civil rights but won the election anyway? a. Franklin Rooseve
why do some birds have bright colors while others look more camouflaged
What was the final struggle in getting in the Constitution ratified? Explain what brought the states together in favor of the new government. How did it do so?
Which of the following sentences show the word “choose” in the present perfect, passive tense? We have been chosen. We choose. We will be chosen. We were chosen
what reason did hitler give for attempting to annihilate the jewish people.
the distance was 372,060 meters. convert the distance to kilometers.
Analyze the diagram below and complete the instructions that follow. Solve . Round the answers to the nearest hundredth.