addymae7108 addymae7108
  • 12-02-2020
  • Mathematics
contestada

Nabuko bought 14 dog biscuits for $1.68 so how much will 32 cost

Respuesta :

aerynlaf2005 aerynlaf2005
  • 12-02-2020

Answer:

$3.84

Step-by-step explanation:

Divide $1.68 by 14 to find the cost of one dog biscuits. Then multiply that by 32 to find the cost of 32 biscuits. You should get $3.84.

Answer Link

Otras preguntas

Most prokaryotes contain a single, circular DNA molecule. True or false ?
What is the additive inverse of 4x
how many different (non-conguerent) triangles  have integer side lengths and perimeter 2014
there are 63 couples lined up for an egg tossing contest.Each couple will get one egg.There are 12 eggs in a dozen,and eggs come in one dozen cartons.How many c
Your doctor prescribes you to take 400 milligrams of medicine every 8 hours. How many ounces of medicine do you take in a day?
The ratio of red collars to black collars sold at one store is 9 to 10. In one month 30 black collars were sold. Is 57 a reasonable number for the total number
By default, text is _____ in a cell A.) left-aligned b.) centered C.) justified D.) right-aligned
What is the additive inverse of 4x
Carlos is walking on a moving walkway. His speed is given by the function C(x) = 3 x 2 + 3x - 4, and the speed of the walkway is W(x) = x 2 - 4x + 7. 20.
How does Sac Fungi move?