Camilaloyal Camilaloyal
  • 12-04-2020
  • Mathematics
contestada

Help!! this is a math assignment i have to finish, but i need help with this question.

Help this is a math assignment i have to finish but i need help with this question class=

Respuesta :

ronnymo ronnymo
  • 12-04-2020

Answer:

$0.50

Solution:

First lets find how many cookies there are:

2.5*12= 30 cookies

Then we divide cost by cookie to see how much a cookie costs

$15/30 = $0.50

Answer Link

Otras preguntas

We are in homeostasis when are internal environment has what ?
what is the awnser for 10 4/5+3 7/8=
What’s the answer in this problem I’m stuck and can’t go forward
an elementary school buys tickets for a field trip to the zoo. the number of children is 8 times the number of adults. tickets cost $8.50 each for Children and
Anya placed 16 cups in rows on a table. There are 8 cups in each row. Which equation could be used to represent this situation.
What is the nature of the Se-Cl bond in a molecule of selenium chloride (SeCl2) if the electronegativity value of selenium is 2.55 and that of chlorine is 3.16?
Which layer of the atmosphere do thunderstorms take place in?
Nicole sold 1 cherry pie and 9 pumpkin pies for $60. Lisa sold 11 cheery pies and 4 pumpkin pies for $90. what's the cost each of one cherry pie and one pumpki
How often should administrators and network users be required to change their password?
T lymphocytes that are capable of killing invading organisms are