dahjahenderson30
dahjahenderson30 dahjahenderson30
  • 12-04-2020
  • Mathematics
contestada

Tim bought a soft drink for 2 dollars and 4 candy bars. He spent a total of 18 dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

Kheazy
Kheazy Kheazy
  • 12-04-2020

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

$18 - $2 = $16

$16/$4 = $4

Answer Link
sgstudent123 sgstudent123
  • 12-04-2020

Answer: $4

Step-by-step explanation:

4 candy bars = $18 - $2

= $16

1 candy bar = $16÷ 4

=$4

Answer Link

Otras preguntas

A firm is considering a capital investment. The risk premium is 0.050.05​, and it is considered to be constant through time. Riskless investments may now be pur
Do you agree or disagree with the Big Bang theory?
Free Response: Interpreting Instructions Consider the algorithm you designed for today’s activity. Identify two instances where there may be multiple ways to in
If a lizard is 90 centimeters long and tail is 2/3 of the length how long is tail
Why did the researchers present unshelled northern and southern periwinkles to northern and southern crabs in the second experiment? a) to test if crabs prefer
what is n+8=17 to this problem​
Zionism can be described as a ?
What are some harmful effects of steroids?
Can someone please help me with this I don’t get it
helppppppppp 1 questionnnn