joaminedv
joaminedv joaminedv
  • 11-05-2020
  • Mathematics
contestada

a dozen of donuts cost 8.76 dollars. Based on the cost of a dozen donuts, what is the price per donut.​

Respuesta :

DalerKarimov
DalerKarimov DalerKarimov
  • 11-05-2020

Answer:

0.73$

Step-by-step explanation:

There is 12 in a dozen and 8.76$ divided by 12 would equal 0.73$ for the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

a quadrilateral with vertices C(−6, 6), D(−1, 10), E(5, 8), F(0, 4) is a parallelogram. What is the slope of CD
An person is free from mental illness, has a desire to try new things, and high self esteem
A herd of 52 horses has 12 white and some black horses. What is the ratio of white to black
45 points and will give brainliest! :)
Can someone help me out please?
going experiment Dorothy begins with 32 battery on a slide she finds that the number of bacteria on the slide doubles every 30 minutes. Make a table showing the
what could happen if water temperature rise?
A citizen of the ______ for at least _____.
is malaysia a handicapped friendly country
Which condition is associated with poor nutrition and fitness? A) obesity B) pneumonia C) strep throat D) stomach ulcers thx x