hamhamil hamhamil
  • 12-05-2020
  • Mathematics
contestada

if two pounds of brown sugar costs $3.10 how much would one ounce cost?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 12-05-2020

Answer:

1.55

Step-by-step explanation:

Take the cost and divide by the pounds of sugar

3.10/2

1.55

Each pound of sugar costs

1.55

Answer Link
Trillmadetrey Trillmadetrey
  • 12-05-2020

Answer:

3.10-1.75= 1.35/3= 0.45

$0.45 per ounce

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is five times the product of x and y increased by 3xy
What did African Americans gain during WWII?
A measure of output per unit of input such as labor is called ______.
Explain how knowing that 5÷8 = 0 .625 helps you write the decimal for 4 5/8
What is the next number in the pattern 0.4, 1.6, 6.4, 25.6, ?
Explain how knowing that 5÷8 = 0 .625 helps you write the decimal for 4 5/8
scientific notation of $125 billion
Is hug a indirect object or direct?
The area of a storm shelter is 24 square meters the length is 5 and one third meters what is the width of the storm shelter?
1) how will the total distance traveled by a car in 2 hours be affected if the average speed is doubled? 2)A spider is crawling on the wall. First it crawls 1 m