mireiaaalabugueeen
mireiaaalabugueeen mireiaaalabugueeen
  • 12-05-2020
  • Mathematics
contestada

The Rius family spends $ 660 a month on food.
How much do they spend a week?
And a year?

Respuesta :

me200218
me200218 me200218
  • 12-05-2020

Step-by-step explanation:

1 month is 4 weeks

If 4 weeks is that much how much is 1 week

Cross multiply

Then you will get the amount of l week

Then multiply your answer with the number of weeks ina year which is approximately 52.143

Ver imagen me200218
Answer Link

Otras preguntas

find area sector ACBD.... please and thank you
How does a translation 7 units up change the coordinates of a shape?
The function f(x) = −x2 − 9x + 36 shows the relationship between the vertical distance of a diver from a pool's surface f(x), in feet, and the horizontal dista
"think of a specific situation in which you were working with someone who was in a leadership position over you and that person was doing something that was wro
Which of the following contains a problem with pronoun agreement
Tom currently plays hockey during the winter months. What similar sport could continue to improve his agility and lower body endurance during the summer months?
Who was the first president?
what is a musical piece in which one solo instrument such as a piano or violin is accompanied by an orchestra
Anticipate spending ___________ of your time on writing a. one-third c. one-half b. two-thirds d. three-fourths
What is this article mainly about ?