debraknighton debraknighton
  • 12-05-2020
  • Mathematics
contestada

At a candy store you could get 2 giant lollipops for $4.48. How much would it cost to buy 7 lollipops?

Respuesta :

ley00
ley00 ley00
  • 12-05-2020

Answer:

15.68$

Step-by-step explanation:

You calculate the price of one lollipop:

4.48/2= 2.24

The multiply that by 7.

2.24*7= 15.68$

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is an advantage of nuclear energy over fossil fuels? A. Eliminates the need for mining. B. Uses a renewable energy source. C. Releases le
PLEASE I NEED HELP FAST PLEASE I NEED THE TRANSLATED FROM ESPAÑOL TO ENGLISH!!!!
historians and Archeologists believe the first Americans came from Asia. how did these people travel to the Amercans?
What is the purpose of the flip grid jump rope challenge
Consider the rectangle with width 33 in and length 39 in, write a ratio of the width to length.
Which equation defines the graph of y=x^2 after it is shifted vertically 3 units down and horizontally 2 units left?
Given: △DMN, DM=10 square root 3, m∠M=75°, m∠N=45° Find: Perimeter of △DMN
The following graph shows the consumer price index (CPI) for a fictional country from 1980 to 1990 For which of these time periods does the graph show continuou
Thank you in advance
the number v to the power of seven​