janavaldes07 janavaldes07
  • 12-05-2020
  • Mathematics
contestada

Jared buys 2.4 pounds of broccoli for $3.24.which equation could Jared use to find c the cost of each broccoli of each pound of broccoli

Respuesta :

Adetunmbiadekunle Adetunmbiadekunle
  • 19-05-2020

Answer:

The equation that could be used to find the cost of each pound of broccoli is The amount of Broccoli/Number of pounds of Broccoli

Step-by-step explanation:

The equation that could be used to find the cost c of each broccoli will be;

c = Total cost/ Pounds of Broccoli bought

This is mathematically equal to c = 3.24/2.4 = $1.35 per pound of Broccoli

Answer Link

Otras preguntas

Which is the best definition of a polymer ?
what is the model of 5*17
the results of a patients rapid strep test would be found in what area of a soap note?
What are two types of root systems in plants
Alexander found the means-to-MAD ratio of two data sets to be 3.4. What can he conclude about the distributions? A. They are similar. B. They are somewhat sim
What were the fundamental causes of the Red Scare?
Within a email address Wat is the Domain
The land between two normal faults moves upward to form a ? \
Josiah needs to fill his 40 liter fish tank with water. He has already put in 34 1/4 liters of water. How many MILLILITERS of water does he need to add?
Douglass's account is written in 1881 twenty two years after the raid. Do you trust his account why or why not?