Answer:
Conversion cost per unit =11.25
Explanation:
The cost per equivalent unit =
Total conversion cost / Total number of equivalent units
Total number of equivalent unit = Degree of completion × units
                         = 40%× 800= 320 units.
Total conversion cost = Total value of work in process - cost of materials
            = 6,000 - (800× 3)
            = 3,600
Conversion cost per unit = 3,600/320=11.25
Conversion cost per unit =11.25