pdiddy22 pdiddy22
  • 12-09-2016
  • Mathematics
contestada

12 pounds of apples cost 6 dollars how much is 3 pounds

Respuesta :

cassthatsme cassthatsme
  • 12-09-2016
3 pounds is $2.50 dollars
Answer Link
RubyX RubyX
  • 12-09-2016
Because 12 pounds of apples cost 6 dollars, each pound of apple are 50 cents. So, 50 centsx3 pounds is $1.50
Answer Link

Otras preguntas

You can hear someone around the corner before you can see them due to reflection, diffraction, refraction, or absorption?
Which of the following is the adaptation that allows animals to survive in high altitudes, which contain lower levels of oxygen? a. migration b. higher levels o
Cause and Effect. Appointed people for their abilities,not for their class. What is the effect?
Is air a conductor or an insulator
A species that is brought to a place where it never lived is considered a native species. true or fale
The best way to ensure parallel construction in your essay is to use similar a. details in each paragraph. b. topic headings in the outline. c. sentence stru
what internal stimulus most likely drives a lioness to search for prey
The type of reproduction by which plants produce offspring from vegetative part is called
Antacids work to relieve stomach acids because of which of the following types of reactions? A) decomposition B) double-displacement C) synthesis
You are really barking up the wrong tree Simile Pun Cliche Personification I'm leaning towards cliche