depressoexpressoNF depressoexpressoNF
  • 10-09-2020
  • Mathematics
contestada

Kibble-Yum dog food costs $3.70 per pound. If Jenna spent a total $20.35 before tax on
Kibble-Yum dog food, how many pounds of dog food did she buy?

Respuesta :

grasslikesfridges grasslikesfridges
  • 10-09-2020
It is 5.5
20.35/3.70=5.5 (division)
3.70•5.5=20.35(multiplication)
Answer Link

Otras preguntas

The sum of the measures of the angle of the quadrilateral in radian equals? 2π or π or 3π/2 or 3π??
Regional erosion occurs at a rate of 2 m per 1,000 years. How much regional erosion will occur over 1,000,000 years? 20 m 200 m 2,000 m 100,000 m
Editing is not the time to look for problems with A. Clarity B. Subject Matter C. Sentence Structure
_______ for better visibility. A. Increase the line spacing in the file
Two blocks are attached to opposite ends of a massless rope that goes over a massless, frictionless, stationary pulley. One of the blocks, with a mass of 5.0 kg
If rain is falling at a rate of 1/4 inch per hour, how much rain would you expect after 6 hours!
What is 6 x 100 + 1 x 10 + 2 x 1 + 5 x + 2 x 104 ? 1000?
Tito baby brother , mike is 24 inches tall. Tito is twice as tall as mike. How tall is Tito?
The URS construction company has submitted two​ bids, one to build a large hotel in London and the other to build a commercial office building in New York City.
An initially uncharged air-filled capacitor is connected to a 2.63 V charging source. As a result, 6.27×10−5 C of charge is transferred from one of the capacito