rojaniya
rojaniya rojaniya
  • 10-09-2020
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy? $1.29 for a 16 oz drink, or $1.79 for a 24 oz drink?

A.
$1.29 for 16 oz

B.
$1.79 for 24 oz

C.
Tie! The unit prices are the same.

Respuesta :

jackieheck16
jackieheck16 jackieheck16
  • 10-09-2020

Answer:

A.

$1.29 for 16 oz

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What type of advertisment best completes the following sentence? Para comprar algo a un precio bajo, tengo que buscar ___________. A. los anuncios de apertur
help on 16 & 17 please. find x
who are involved in the dance?
Can someone please help
The Internet and social media have increased the level of interactions between politicians and citizens, but how has their use changed the nature of the interac
identify the type of sample. A magazine asks its readers to call in their opinions regarding the quality of their articles A.) systematic B.) simple random C.)
can someone please help me out with this question
Classifying Polynomialbased on the number terms ​
What is the factorization of the trinomial below 6x^2 - 13x - 63
how can the freezing of surface waters make the water that is left unfrozen denser?​