Caperslee8 Caperslee8
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

The store sells 4 ears of sweet corn for $1 how much will nine ears cost

Respuesta :

marielaortiz420
marielaortiz420 marielaortiz420
  • 11-09-2020

Answer:

$2.25

Step-by-step explanation:

8=1$

each one is 25¢

Answer Link
noitan03
noitan03 noitan03
  • 11-09-2020

Answer:

$1.25

Step-by-step explanation:

if 4 ears of corn equals one dollar then that means 1 ear of corn equals 25 cents. so you can multiply 0.25 ×9 to find that that equals 1.25

Answer Link

Otras preguntas

Escoge the respuesta correcta. Plaza Las Américas is a huge and modern comercial center. true false
through a point not in a plane are an infinite number of lines parallel to the plane always sometimes never
How do you solve this problem? 3x(5+2)=
[HELP ASAP] Which of the following is not normally a function of proteins in healthy cells? a. function as enzymes b. cell messaging c. long term energy
which is the graph of the linear inequality 2x-3x<12?
how can government and businesses empower women to take an active role in development​
What’s the value (ignore the time at the top)
what are some euro-centric reason why industrialization might have happened first in europe
Cite and paraphrase the authors first reason in support of her position
Fist to answer will be the brainliest I need the answer ASAP don't answer if you don't know the answer