pranit3126
pranit3126 pranit3126
  • 10-10-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of 6 1/2 kg of apples is Rs. 520. What is the rate of one kg of apples

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-10-2020

Step-by-step explanation:

So, cost of 6.5 kg of apples is Rs. 520 and we need to find cost of one kg apples.

It can be done just by applying Unitary Method!

So,

6.5 kg -- Rs. 520

1 kg -- Rs.(520/6.5) = Rs.80

So, cost of 1 kg apples is Rs.80.

Answer Link

Otras preguntas

What is. 15% of 35 plz answer thank u
how to get better in math? ;(
Find the equation of the line that is perpendicular to the line y=-1/3x-1 and passes through the point (1,5)
What does “I’ll stand on the ocean until I start sinking” by Bob Dylan means or represent?
6 divided by 603 is?
If y varies inversely as x, find the constant of variation if y = 5 when x = -1. a) -5 b) 5 c) -2 d) 2
What can Facing Mount Kenya teach us about the lives of early Neolithic farmers?
discuss the life and works of Johann Wolfgang von Goethe and the history of Thuringia. Friedrich Schiller Thüringer Bratwurst city where BMW builds ca
After WW1, the Ottoman Empire grew larger and became stronger for many years. Question 1 options: True False Question 2 (1 point) Question 2 Saved Arab count
My past due bill is $585.00, and I just made payment arrangements for the next 3 months to keep my account from being suspended. My normal monthly bill is $50.0